slider

PONUKA PRÁCE!

Od 9.6.2014 nájdete na www.smrecany.sk aktualizovaný PDF-dokument obsahujúci voľné pracovné miesta ponúkané ÚPSVaR Liptovský Mikuláš.

Vyhľadať článok v kategórii Naše spolky

 

NAJNOVŠIE PRÍSPEVKY

Krajská súťažná prehliadka folklórnych skupín

utorok, 25 september 2018 00:00
Tu bude video z krajskej súťažnej prehliadky folklórnych skupín

Od Katreny do Troch Kráľov

pondelok, 24 september 2018 00:00
Od Katreny do Troch Kráľov

....Zakáľačky sa konali obyčajne 21. decembra, v starých kalendároch to bolo na Tomáša. Bol to najkratší deň v roku. Verilo sa, že mäso zo zvieraťa zabitého v tento deň, vydrží dlhšie. Na Tomáša sa nesmelo z domu nič dať, ani požičať, ženy nesmeli chodiť do cudzích domov. Ak boli v dome požičané veci, museli sa vrátiť. Maslo  zmútené v tento deň, gazdiné odkladali, pretože malo hojivú silu.

Potom sa už začali prípravy na Vianoce, rezali sa husi,vyriadil sa celý dom, v hore sa vyťal stromček, nahotovalo sa drevo na kurenia, narezala sa sečka pre statok.

Na štedrý deň hned po polnoci ženy miesili cesto na chlieb a na koláče. Ruky od cesta si šli poobtierať o stromy v záhrade, aby bola dobrá úroda ovocia. Piekli sa koláče prázdne, zakrúcané s makom a tvarohom. Opekance upiekli už včašie. Okolo obeda uvarili kysel. Za rána prichádzali do domu pastieri a vinšovali....

Viac z programu v Našom dome a po Novom roku aj vystúpenie v Bobrovci

top