slider

PONUKA PRÁCE!

Od 9.6.2014 nájdete na www.smrecany.sk aktualizovaný PDF-dokument obsahujúci voľné pracovné miesta ponúkané ÚPSVaR Liptovský Mikuláš.

Vyhľadať článok v kategórii Naše spolky

 

NAJNOVŠIE PRÍSPEVKY

Medzinárodný deň detí

nedeľa, 26 máj 2019 00:00
Medzinárodný deň detí
V sobotu 25. mája 2019 sme v slnečnom počasí aktívne slávili sviatok detí spolu s nimi. Akcia sa konala pod záštitou združenia mamičiek "Smrečianska ruža" a svoj podiel na radosti v detských očkách sme mali aj my. Deti sa v počte 62 sústredili pred kultúrnym domom a vytvorili niekoľko tímov. Po zaregistrovaní svojej účasti absolvovali viacero stanovíšť, ktoré našli podľa mapky. Na jednotlivých stanovištiach plnili poučné úlohy. Pred kultúrnym domom sa učili základy 1. pomoci a podliezali prekážky, v spoločenskej sále boli nainštalované kulisy a kostými z rôznych rozprávok a deti sa mohli preoblicť za rozprávkovú bytosť podľa svojho výberu. V záhrade materskej školy rozoznávali bylinky a rastliny a občerstvili sa čajom z medovky lekárskej. V Starej škole (v priestoroch MŠ) troška tvorili a precvičovali si jemnú motoriku. Pred katolíckym kostolom plnili úlohy duchovného charakteru, pred požiarnou zbrojnicou sa snažili prúdom vody zhodiť plastovú fľašu naplnenú vodou. Po absolvovaní všetkých stanovíšť na nich čakala odmena. Táto milá akcia bola ukončná spoločnou opekačkou. 
 
Text a fotografie: Mgr. Iveta Kročanová
 

Akceptácia a spolužitie so zrakovo postihnutými občanmi

štvrtok, 14 marec 2019 00:00
Akceptácia a spolužitie so zrakovo postihnutými občanmi
Žijú medzi nami, my ich vidíme ale oni nás nie. Napriek tomu ich občas prehliadneme hoci majú v ruke bielu palicu a po boku vodiaceho psa. 
 
Pavol Kéri a Tomáš Kollár boli hosťami na našej besede dňa 10. marca 2019 na tému "Akceptácia a spolužitie so zrakovo postihnutými občanmi". Dvaja mladí ľudia s rovnakým osudom prišli o zrak rôznym spôsobom. Pavol pri autonehode v zahraničí a Tomáš postupne, v priebehu niekoľkých rokov. Ako Pavol povedal - "Bum a bola tma". Nemal možnosť si na to postupne zvykať ako to bolo v prípade Tomáša. Napriek tomuto znevýhodneniu sa nevzdali, sú plní chuti do života a pozitívnej energie, ktorej majú na rozdávanie. Majú svoje méty, ktoré sa snažia nielen dosahovať ale aj prekonávať. Pavol je aktívny športovec-bežec, ktorý sa zúčastňuje polmaratónov a verí, že sa mu niekedy podarí zabehnúť aj maratón. Veľmi mu pomáha jeho mama a priatelia. Tomáš má manželku a dvojročnú dcéru a ako zrakovo postihnutý vyštudoval vysokú školu so zameraním na IT. Keď chlapci rozprávali o tom, čo všetko v živote, napriek svojmu postihnutiu, zvládli, mnohí zo účastnených tomu možno ani neverili. Obdivuhodní to ľudia! Ďakujeme, že ste prišli medzi nás a podelili sa s nami o vaše životné skúsenosti. 
 
http://emuzeum.cz/videa/videa-zrakove-znevyhodneni/ahoj-vies-kto-som-soubor-filmu-o-zivote-zrakove-postizenych-a-take-jejich-vodicich-psu
 
Na tejto stránke nájdete video "Ahoj, vieš kto som?", ktoré vám bude nápomocné pri kontakte so zrakovo postihnutými ľuďmi v rôznych situáciách. 
 
Text a foto: Mgr. Iveta Kročanová
top